Pravilnik o zaštiti od požara
OSNOVNI SUD U DERVENTI
Broj: 084-0-Su-06-000011
Derventa, 05.01.2006. godine
Na osnovu člana 30 stav 1 Zakona o sudovima Republike Srpske (“Službeni glasnik Republike Srpske” broj 111/04 i člana 10 stav 4 Zakona o zaštiti od požara (“Službeni glasnik Republike Srpske” broj 16/95, 16/02 i 2/05) predsjednik Osnovnog suda u Derventi dana 05.01.2006. godine donio je
P R A V I L N I K
O ZAŠTITI OD POŽARA
U OSNOVNOM SUDU U DERVENTI
I OPŠTE ODREDBE
Član 1.
Ovim Pravilnikom se u skladu sa Zakonom uređuje plan zaštite od požara kojim se obezbjeđuju minimalni standardi i određuju mjere i radnje koje se preduzimaju od strane zaposlenih u cilju ostvarivanja protivpožarne zaštite u poslovnim prostorijama i objektima Osnovnog suda u Derventi (u daljem tekstu: sud).
Član 2.
Zaposlenim licima u smislu ovog Pravilnika smatraju se predsjednik i sudije suda, te radnici suda bez obzira na to da li su zaposleni na neodređeno ili određeno vrijeme kao i volonteri.
Član 3.
Mjere zaštite od požara u smislu ovog Pravilnika su naročito:
- zabrana upotrebe otvorene vatre i drugih izvora paljenja u objektima i prostorima sud u kojima bi zbog toga moglo doći do požara,
- postavljanje uređaja za javljanje, gašenje požara i sprečavanje njegovog širenja,
- održavanje i kontrola ispravnosti uređaja i instalacija čija neispravnost bi mogla uticati na nastanak i širenje požara,
- organizovanje stalnog nadzora prostorija i objekata suda kao i opreme u njima u cilju prevencije od požara i njegovog blagovremenog otkrivanja i gašenja.
Član 4.
Protivpožarna zaštita vrši se kontinuirano u svim prostorijama i objektima suda kao i u njihovoj neposrednoj blizini.
Član 5.
Sa sadržajem ovog Pravilnika moraju se upoznati svi zaposleni u sudu.
Nepridržavanje odredbi ovog Pravilnika predstavlja povredu radnih dužnosti.
II MJERE PROTIVPOŽARNE ZAŠTITE
Član 6.
Za kontinuirano sprovođenje mjera utvrđenih ovim Pravilnikom i posebnim propisima kao odgovorno lice zadužuje se ložač centralnog grijanja-kućni majstor.
Odgovorno lice iz prethodnog stava mora imati položen stručni ispit za obavljanje poslova zaštite od požara.
Član 7.
Protivpožarna sredstva moraju biti postavljena na lako uočljivim i pristupačnim mjestima u zgradi i drugim objektima suda i na njima mora biti uredno ispisano uputstvo za upotrebu.
Član 8.
Protivpožarna sredstva (uređaji, alat i oprema za gašenje požara) moraju stalno biti u pripravnosti i u ispravnom stanju.
Član 9.
Odgovorno lice iz člana 6 ovog Pravilnika dužno je naročito se kontinuirano starati o:
- ispravnosti i vršenju periodične kontrole aparata za početno gašenje požara u rokovima određenim posebnim propisima,
- ispravnosti u vršenju kontrole elektro instalacija u objektima suda kao i gromobranskih uređaja u rokovima određenim posebnim propisima,
- ispravnosti i vršenju kontrole hidrantske mreže u objektima suda u rokovima određenim posebnim propisima,
- potrebi nabavke odnosno zamjene postojećih uređaja, alata i opreme za gašenje požara u količini i kvaliteti određenim posebnim propisima,
- očišćenosti i obezbjeđenosti podrumskih prostorija, kotlovnice, skladišta za drva i ugalj,
- upoznavanje svih zaposlenih sa opasnostima od požara vezanim za poslove i zadatke na koje je zaposleno lice raspoređeno kao i sa mjerama i sredstvima za gašenje požara i praktičnom upotrebom priručnih aparata, uređaja, opreme i sredstava za gašenje požara.
O svemu uočenom prilikom vršenja aktivnosti iz prethodnog stava kao i potrebi
za preduzimanje odgovarajućih mjera i radnji radi ostvarivanja zadataka utvrđenih ovim Pravilnikom i drugim propisima odgovorno lice je dužno blagovremeno obavjestiti predsjednika suda.
Član 10.
Zabranjena je upotreba dodatnih grejnih uređaja (grijalica, rešoa, kuhala za kafu i
sl.) u prostorijama suda.
Izuzetno od odredbe prethodnog stava dodatna grejna tijela mogu biti upotrijebljena samo uz prethodno odobrenje odgovornog lica iz člana 6 ovog pravilnika I predsjednika suda u sljedećim slučajevima:
- kada postojeća toplotna instalacija ne može da postigne potrebnu temperature za normalno zagrijavanje,
- kada se radi u vrijeme u koje se zagrijavanje ne obezbjeđuje iz kotlovnice suda.
Lica iz prethodnog stava mogu odobriti upotrebu dodatnih grejnih uređaja samo
nakon što je odgovorno lice iz člana 6 ovog Pravilnika prethodno se uvjerilo da usljed toga neće doći do oštećenja elektroinstalacije ili drugih uređaja suda kao I da ne postoji opasnost od izbijanja požara.
Rešoi I slična kuhala mogu se kristiti samo u prostorijama čajne kuhinje I po prethodnom odobrenju odgovornog lica I predsjednika suda.
Član 11.
Arhiva suda može se nalaziti samo u prostorijama koje su za to predviđene I zaštićene a prozori u tim prostorijama moraju biti zastakljeni armiranim staklom.
Član 12.
Prilaznim putevima i prolazima smatraju se hodnici, stubišta, ulazno-izlazni prostori te vrata koja služe za ulaz I izlaz iz objekta i smatraju se putem za evakuaciju u slučaju izbijanja požara ili nekog drugog iznenadnog događaja.
Svi prilazni putevi i prolazi moraju se održavati stalno slobodnim i prohodnim u cijeloj površini.
U prostorima prilaznih puteva i prolaza ne smiju se držati zapaljivi predmeti niti predmeti koji smanjuju njihovu površinu ili prohodnost.
Član 13.
Vrata koja su predviđena kao izlaz za slučaj požara moraju biti otključana u vrijeme korištenja objekta a naknadnim razmještajem prostora ne smiju se staviti van upotrebe.
Član 14.
Svi zaposleni u sudu kada napuštaju svoje radon mjesto dužni su da u radnoj prostoriji zatvore prozore i vrata, ugtase svjetlo te da uređaje koji se napajaju električnom energijom isključe putem odgovarajućeg prekidača.
Od odredbi prethodnog stava izuzeti su uređaji koji moraju kontinuirano raditi, serviski računari i druga oprema u server sobi, uređaj na električnoj centrali.
Prilikom napuštanja svoga radnog mjesta zaposleno lice je dužno da se uvjeri da u radnoj prostoriji nije ostalo aktivno bilo kakvo sredstvo koje bi moglo izazvati požar.
Član 15.
Radnici koji rade na održavanju čistoće poslije čišćenja prostorija dužni su da ugase svjetlo i zatvore prozore i vrata.
Član 16.
Odgovorno lice iz člana 6 ovog Pravilnika dužno je u toku radnog vremena redovno obilaziti prostorije u sudu i provjeravati da li se u tim prostorijama pojavilo bilo šta sto bi moglo uzrokovati požar.
III RADNJE U SLUČAJU IZBIJANJA POŽARA
Član 17.
Svako zaposleno lice koje primjeti požar u objektima suda dužno je da ga ugasi i preduzem i druge rdnje određene ovim poglavljem Pravilnika ako to može učiniti bez opasnosti za sebe ili drugoga.
Ukoliko zaposleno lice nije u mogućnosti da ugasi požar dužno je da o požaru obavijesti odgovorno lice iz člana 6 ovog Pravilnika odnosno vatrogasnu jedinicu, stanicu policije ili opštinski centar za osmatranje I obavještavanje .
Odgovorno lice iz člana 6 ovog Pravilnika kada sazna za požar dužno je o tome što prije obavjestiti najbližu vatrogasnu jedinicu, stanicu policije ili opštinski centar za osmatranje i obavještavanje.
Član 18.
U slučaju izbijanja požara u radnim prostorijama suda potrebno je sa električne mreže iz utičnice isključiti bilokoji uređaj koji se u tom trenutku napaja električnom enerijom te zatvoriti prozore.
Član 19.
Požar se gasi aparatima za početno gašenje požara koji se nalaze na hodnicima u zgradi suda. Ukoliko požar izmakne kontroli gasi se vodom iz hidranata koji se nalaze na svakom spratu u zgradi suda.
U slučaju iz prethodnog stava prethodno se pomoću glavnog prekidača mora isključiti električna energija da bi se izbjegao strujni udar.
Član 20.
Ukoliko se požar ne uspije lokalizovati potrebno je isklučiti električnu energiju na pratnom napajanju pomoću prekidača koji se nalazi na razvodnom električnom ormaru dostupnom svim zaposlenim.
IV ZAVRŠNE ODREDBE
Član 21.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana donošenja.
Predsjednik suda
Zijad Grbić