Седмице судске нагодбе од 23. маја до 03. јуна у судовима у БиХ
У свим првостепеним и другостепеним судовима у Босни и Херцеговини у периоду од 23. маја до 3. јуна 2022. године, на иницијативу Високог судског и тужилачког вијећа Босне и Херцеговине, бит ће одржане седмице судске нагодбе током којих странке на бржи и економичнији начин могу ријешити своје спорове.
Седмице судске нагодбе, почевши од 2016. године, ВСТВ БиХ реализује у сарадњи са свим првостепеним и другостепеним судовима у БиХ с циљем промовисања судске нагодбе као мирног, бржег и економичнијег начина рјешавања спорова.
Ријеч је о могућности да се судски спор ријеши на бржи начин, нарочито у предметима који се односе на наплату комуналних и сличних услуга мале вриједности, радне спорове, исплату дугова и наплату новчаних потраживања, накнаду штете, подјелу ствари и некретнина у заједничком власништву, уређење међа, материјална давања, породичне спорове и спорове у вези са алиментацијом и друго.
Закључивањем споразума, који има исту правну снагу као и судска пресуда, и странке и суд су поштеђени дуготрајног вођења судског поступка, непотребног прибављања и извођења доказа, одлагања/одгађања рочишта, дуготрајног поступка намирења, евентуалног другостепеног поступка те се избјегавају бројни додатни трошкови редовног судског поступка.
Странке које су заинтересоване и желе своје предмете ријешити судском нагодбом могу се самостално, преко свог заступника или у договору са супротном страном обратити суду те писаним приједлогом или на други начин предложити закључење судске нагодбе. Важно је нагласити да странке судску нагодбу могу склопити и неовисно о периоду одржавања Седмица судске нагодбе.
С циљем заговарања активније улоге суда и повећања употребе института судске нагодбе у свакодневној судској пракси у БиХ, ВСТВ БиХ ће 30. маја 2022. године организовати прву од три планиране панел дискусије на тему „Улога суда у закључењу судске нагодбе“, која ће окупити бројне релевантне представнике судијске заједнице.
Интензивнија примјена овог института значајно би растеретила рад правосудних институција, што би истовремено значило мање трошкове за странке у судском поступку, али и бржи приступ грађана и пословних субјеката правди.